close
lołding...
Kochaj albo rzuć...

ukulele hwajczykIstnieje kilka instrumentów, które w szczególny sposób oddziaływują na słuchaczy. Kobza, didgeridoo, flażolet, skrzypce w rękach 6 letniej siostrzenicy mają tylu zwolenników, co przeciwników. Niestety zauważyłem, że podobnie jest z ukulele. Z doświadczenia wiem, że może zdarzyć się sytuacja, kiedy "druga połowa" mówi: Albo ja, albo ukulele!
Zakładam jednak, że odwiedzający te skromną stronę pokochali specyficzne brzmienie hawajskiej gitarki a co więcej takową już posiadają! 


A zatem kilka informacji technicznych:

budowa ukuleleBudowa - ukulele zasadniczo nie różni się od gitary. Posiada 4 struny i jest od swojej kuzynki o wiele mniejsze.

Ukulele dzieli się na 4 główne grupy podzielone względem wielkości i stroju:

Sopranowe - inaczej zwane standardowym - o menzurze 33 cm i długości całkowitej ok. 53 cm.
Strojone jest w większości wypadków gCEA i czasami aDF#B.

Koncertowe - nieco większe od sopranowych, nadal zachowujące mikrorozmary lecz ułatwiające bardziej precyzyjną grę. Menzura 38 cm, długość całkowita 58 cm. Strój gCEA lub GCEA.

Tenorowe - menzura 43 cm, długośc 66 cm. Strój jak koncertowe a nawet dGBE. To już jest kawał ukulele ale na tym nie koniec:

Barytonowe - o menzurze 48 cm i długości instrumentu 76 cm. Strój DGBE i aDF#B.

Istnieje także ukulele basowe jak na przykład Kala UBass w "normalnym" stroju EADG. Zarówno progowe jak i bezprogowe.Najbardziej popularnym jest strój gCEA. Co ciekawe układ akordów między ukulele sopranowym/koncertowym (gCEA) a barytonowym (dGBE) zupełnie nam się nie zmienia - lecz zamiast sopranowego C na barytonie mamy G a zamiast F mamy C i tak dalej. Całość przesuwa nam się o kwartę. 
Faktycznie w stroju barytonowym - DGBE - gra się jak na normalnej gitarze bez dwóch strun basowych - E i A. Ułatwia to przejście na ukulele osobom grającym już na gitarze.


Struny: 
Na początku historii ukulele struny wykonane były z jelit. Obecnie wykonuje się je z nylonu. Nie stosuje się strun metalowych. Oczywiście nylon nylonowi nie równy, stąd też wytrawni muzycy będą mieli swoje preferencje co do producentów, brzmienia, koloru. W miarę poszerzania wiedzy i doświadczeń baza informacji będzie tu poszerzana.
Producenci:
Aquila - z tymi strunami sprzedawane są międzyinnymi instrumenty Kala.
http://aquilacorde.com/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=207&lang=en


A propos strun - tutaj przykład/wskazówka wiązania struny na kołku stroika (język francuski):
http://ukulele4ever.skyrock.com/photo.html?id_article=1950805185&rev=1 


Kości:
kość (plektron) do ukuleleGeneralnie na ukulele gra się bez kości. Na wiatraka, pizzicato, tapping, byle nie kością. Istnieją wprawdzie specjalne "kości', plektrony do ukulele wykonane z twardego filcu, gdyż tradycyjna, nawet najbardziej miękka kość generuje dosyć nieprzyjemny, ostry grzechot. :)
Prawdę mówiąc graj jak chcesz i czym chesz, najważniejsze, żeby Ci to sprawiało radochę! 

Pick-up'y:
Z czasem nasze umiejętności pozwolą nam na zaprezentowania się na scenie. Przydałoby się wtedy wzmocnić dźwięk naszego maleństwa. Najprostszym sposobem jest nagłośnienie go przez mikrofon co jednak usztywnia nasze ruchy, zmuszając do utrzymywania pozycji w stałej relacji z odbiornikiem dźwięków minimalizując pełną prezentację naszego emploi. Na pomoc przychodzą nam przystawki, pick-up'y, podobnie jak w przypadku gitar. 
Wielu producentów ukulele ma w swojej ofercie instrumenty z wbudowanym pick-up'em. Jednak, gdyby nasze maleństwo nie miało takiego trzeba poszukać sprzętu zaprojektowanego dla ukulele, gdyż standardowe do gitar akustycznych są zbyt duże.
Znalazłem bardzo fajny film ilustrujący montaż przystawki http://www.youtube.com/watch?v=PdLUDWoh-cE

Wybrane z galerii
Wiązanie strun
Wiązanie strun
ukulele.com.pl e-mail: feo@ukulele.com.pl
ukulele na golasa / naked ukulele Portal LiraKorbowa.pl