close
lołding...
Parę słów historii:

ukulele girlsHistoria ukulele rozpoczyna się wraz z przybyciem na Hawaje portugalskich imigrantów pod koniec XIX wieku. Stąd też duże podobieństwo do portugalskiego instrumentu braguinha/cavaquinho.
Jest kilka teorii tłumaczących pochodzenie nazwy ukulele. Najpopularniejszą i najbardziej wpływająca na wyobraźnię jest historia o wrażeniu, jakie instrument zrobił na hawajskich tubylcach, którzy sposób gry określili jak "ukulele" - skacząca pchła. Instrument bardzo szybko stał się popularny na Hawajach dzięki Joao Fernandes, który ponoć całymi dniami chodził po Honolulu wygrywając melodie na swoim braguinha mimo ubolewań własnej żony. (To dowód na to, że pantoflarze i żony zagrażają rozwojowi wspaniałych wynalazków!) W tym wypadku determinacja Portugalczyka i ogromna sympatia Hawajczyków do wszystkiego, co przypomina gitarę stworzyły idealny grunt rozwoju dla rodzącego się "maleństwa".
Ciekawostką może być też fakt, że do popularyzacji i ostatecznie ukonstytuowania się ukulele jako części kultury hawajskiej przyczynił się sam król Hawajów David Kalakaua wraz z rodziną. Nie trzeba dodawać, że rodzina królewska grała na ukulele.

W 1915 roku ten mały instrument podbija serce Ameryki Północnej (USA). Po raz pierwszy zaprezentował się na Międzynarodowej Wystawie Panama-Pacific w San Francisco z zespołem George E. K. Awai and his Royal Hawaiian Quartette. Niewielki, łatwy w transporcie, stosunkowo tani stał się ulubionym instrumentem wielu gwiazd muzyki tamtego okresu. Warto dodać, że równolegle z ukulele swoją popularnośc zdobywa gitara hawajska, tzw. łyżwa. W latach 20'tych ukulele staje się wręcz ikoną jazz'u.

Od lat 60'tych aż do późnych lat 90'tych spada zainteresowanie tą małą gitarą. Obecnie ukulele przeżywa renesans i ponownie zdobywa właściwe sobie miejsce. Najbardziej jest to widoczne w Wielkiej Brytani (Anglii), gdzie często można spotkać przechodnia z nadal dziwnym w Polsce instrumentem w ręku. Najlepszym tego przykładem jest The Ukulele Orchestra Of Great Britain - najbardziej znany zespół grający na ukulele. W wielu krajach organizuję się już kolejne spotkania fanów gitarki w celu ustanowienia rekordu Guinness'a w ilosci muzyków wykonujących równocześnie popularny utwór.  

Źródła: 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ukulele - wersja w języku polskim 
http://en.wikipedia.org/wiki/Ukulele - wersja w języku obcym (angielskim) 

Już sama świadomość, że ukulele pochodzi z Hawajów powoduje uśmiech na twarzy i robi się cieplej na duszy.  

Wybrane z galerii
Ohana SK-10S Przemka
Ohana SK-10S Przemka
ukulele.com.pl e-mail: feo@ukulele.com.pl
ukulele na golasa / naked ukulele Portal LiraKorbowa.pl